Skip to main content Skip to footer

Høringssvar

Pulje til etablering af solceller på etageboligbygninger

Oprettet: torsdag den 29. maj 2025
Sideansvarlig: Mette Nørgaard Larsen

BL – Danmarks Almene Boliger har den 2. maj 2025 modtaget Høring over bekendtgørelse om tilskud til etablering af solcelleanlæg på etageboligbygninger.

BL bakker op om puljen, som skal understøtte etableringen af solceller på etageboligbygninger. Det er positivt, at der også er mulighed for at opnå tilskud til rådgivningsrapporter i forbindelse med etableringen af solcelleanlægget.

Minimumsgrænsen på 20 kW er ambitiøs, særligt set i lyset af, at strømmen skal forbruges inde i den pågældende bygning. Da strømmen ikke kan deles på tværs af bygninger, bør anlæggene demissioneres til alene at dække 20 % af tomgangsforbruget i den enkelte bygning. Der er derfor en ikke ubetydelig risiko for, at minimumsgrænsen bliver en stopklods for, at puljen bliver anvendt. BL anbefaler, at grænsen sættes ned til 10 kW, eller at der som minimum evalueres på kravet efter et år.

Kravet om, at projektet ikke må være påbegyndt, før der gives tilsagn, kan give problemer i forhold til at indtænke etablering af solceller i forbindelse med igangværende samt akutte tagrenoveringer, hvor der ikke kan ventes på en ansøgningsrunde. BL foreslår, at der sikres mulighed for løbende forhåndsgodkendelse.

BL opfordrer desuden til, at ansøgningsproces og krav beskrives nærmere i vejledningsmateriale, herunder hvornår afdelingsmødets godkendelse af projektet skal ske.


Med venlig hilsen

Bent Madsen
Adm. direktør