Kredsvalg - 1. kreds

Kredsvalget i 1. kreds afholdes tirsdag den 3. november 2020 på 

 

Tivoli Hotel & Congress Center, Arni Magnussons Gade 2, 1577 København V kl. 19.00 - 22.00

VIGTIGT: Forudgående tilmelding er nødvendigt af hensyn til afviklingen jf. Corona.

 

Resultatet af afstemningerne ved kredsvalget i 1. kreds blev:

 

Camilla Hegnsborg, Hovedstadens almennyttige Boligselskab blev valgt til kredsformand uden modkandidater

 

Steffen Morild blev valgt til kredsnæstformand uden modkandidater

 

Repræsentant- og suppleantvalget blev afviklet efter den fredsvalgmodel, som BL. 1. kreds har vedtaget på kredsrepræsentantskabsmøde den 5. december 2019.

 

Valgt til kredsrepræsentant uden modkandidater:

Charles Thomassen – Boligforeningen AAB

Pia Skov – Boligforeningen AAB

Hanne Dahlerup – Boligforeningen AAB

Jan Hyttel – Bo-Vita

Marianne Jørgensen – Bo-Vita

Bjørn Petersen – Boligselskabet AKB, København

Mikkel Warming – Boligselskabet AKB, København

Ismet Dzemaili – VIBO

Birgitte Langballe – VIBO

Steen Søndergaard Thomsen – fsb

Jean Thierry – fsb

Pia Nielsen – fsb

John B. Sørensen – SAB

Frank Sass – SAB

Flemming Løvenhardt – Boligforeningen 3B

Per Olsen – Boligforeningen 3B

Anders Kaare – Lejerbo Frederiksberg

Laurits Roikum – Frederiksberg Forenede Boligselskaber

Christian Jensen – Hovedstadens almennyttige Boligselskab

Rasmus Ladegaard Slot – De Unges almennyttige Boligselskab

 

Nedenstående blev valgt som personlige suppleanter for de valgte repræsentanter:

Kasper Cederholm – Boligforeningen AAB

Lean Bernhoff – Boligforeningen AAB

Anders Stange Jensen – Bo-Vita

Kaare Vestermann – VIBO

John Christensen – VIBO

Simone Bille – Boligselskabet AKB, København

Søren-Emil Schütt – Boligselskabet AKB, København

Anita Heisterberg – fsb

Bjarne Krohn – SAB

Rene Madsen – Hovedstadens almennyttige Boligselskab

Jørgen Blond – Frederiksberg Forenede Boligselskaber

Tina Agerskov – Frederiksberg Forenede Boligselskaber

Kjeld Mikkelsen – Lejerbo Frederiksberg

Steen Egebjerg – Boligforeningen 3B

Download:

Informationsbrev om kredsvalg BL 1. kreds - efteråret 2020

 

Valgmodel 1. kreds - 2020

 

Dagsorden kredsvalgmøde BL 1. kreds 2020_efterår

 

Forslag til forretningsorden BL 1. kredsvalg 2020_efterår

 

Kandidatopstillingsblanket til Kredsvalg 2020


Informationsbrev om udskydelse af Kredsvalg til efteråret 2020

 

Opstillede kandidater


Kredsformand:

Camilla Hegnsborg - Hovedstadens almennyttige Boligselskab, DAB


Kredsnæstformand:

Steffen Morild - Boligforeningen 3B


Repræsentanter:

Christian Skaurup Jensen - Hovedstadens almennyttige Boligselskab, DAB

Steen Søndergaard Thomsen - fsb

Jean Thierry - fsb

Jan Hyttel - Bo-Vita

Bjørn Petersen - Boligselskabet AKB, København

Mikkel Warming - Boligselskabet AKB, København

Marianne Jørgensen - Bo-Vita

Ismet Dzemaili - VIBO

Birgitte Langballe - VIBO

Pia Nielsen - fsb

Anders Kaare - Lejerbo Frederiksberg

John B. Sørensen - SAB

Frank Sass - SAB

Flemming Løvenhardt - Boligforeningen 3B

Charles Thomassen - Boligforeningen AAB

Pia Skov - Boligforeningen AAB

Hanne Dahlerup - Boligforeningen AAB

Rasmus Ladegaard Slot - De Unges Almene Boligselskab

Laurits Roikum - Frederiksberg Forenede Boligselskaber

 

Suppleanter:

Anita Heisterberg - fsb

Kaare Vestermann - VIBO

John Christensen - VIBO

Anders Stange Jensen - Bo-Vita

Simone Bille - Boligselskabet AKB, København

Bjarne Krohn - SAB

Kasper Cederholm - Boligforeningen AAB

Lean Bernhoff - Boligforeningen AAB

Søren-Emil Schütt - AKB, København

Rene Madsen - Hovedstadens almennyttige Boligselskab, DAB

 

PDF Fil

Kredsvalgsfolder for 1. kreds

Download
Billede af Annesophie_Hansen.jpg

Annesophie Hansen

Afdelingschef og kredskonsulent 1. og 3. kreds
Se profil

Søger du bolig? - Klik her