Repræsentantskab

Repræsentantskabet er BL's øverste myndighed. Det består af BL's bestyrelse og et antal kredsrepræsentanter, der vælges i BL's 11 kredse.

1. kreds

Kredsformand

  • Camilla Hegnsborg, Hovedstadens almennyttige Boligselskab

Kredsnæstformand

  • Steffen Morild, Boligforeningen 3B

Repræsentanter

  • Anders Kaare, Lejerbo, Frederiksberg
  • Annesophie Hansen, fsb
  • Birgitte Langballe, Boligforeningen VIBO
  • Bjørn Petersen, Boligselskabet AKB, København
  • Charles Thomassen, Boligforeningen AAB, København
  • Ditte Danielsen, fsb
  • Flemming Løvenhardt, Boligforeningen 3B
  • Frank Sass, Samvirkende Boligselskaber
  • Hanne Dahlerup, Boligforeningen AAB, København
  • Hanne Drewsen, Boligforeningen 3B
  • Ismet Dzemaili, Boligforeningen VIBO
  • Jan Hyttel, Bo-Vita
  • Jean Thierry, fsb
  • John B. Sørensen, Samvirkende Boligselskaber
  • Laurits Roikum, Frederiksberg Forenede Boligselskaber
  • Marianne Jørgensen, Bo-Vita
  • Mikkel Warming, Boligselskabet AKB, København
  • Pia Skov, Boligforeningen AAB, København
  • Rasmus Kjær Slot, DUAB
  • Rene Erik Madsen, Hovedstadens almennyttige Boligselskab

Suppleanter

  • Anders Stange Jensen, Bo-Vita
  • Bjarne Krohn, Samvirkende Boligselskaber
  • Flemming Biirsdahl, Boligselskabet AKB, København
  • Frederik Walmar, DUAB
  • John Christensen, Boligforeningen VIBO
  • Jørgen Etwil, Bo-Vita
  • Jørgen Blond, Frederiksberg Forenede Boligselskaber
  • Kasper Cederholm, Boligforeningen AAB, København
  • Kjeld Ivan Mikkelsen, Lejerbo, Frederiksberg
  • Kaare Vestermann, Boligforeningen VIBO
  • Lean Bernhoff, Boligforeningen AAB, København
  • Mohamed Esam Rashwan, fsb
  • Steen Egeberg, Boligforeningen 3B
  • Søren-Emil Schütt, Boligselskabet AKB, København

2. kreds

Kredsformand

  • Mette Møllerhøj, Lejerbo

Kredsnæstformand

  • Bodil Nielsen, Boligselskabet Sjælland

Repræsentanter

  • Alice Bang, Boligselskabet Sjælland
  • Berit Jakobsen, Andelsboligforeningen Hørsholm Kokkedal
  • Carina Seifert, Hillerød almennyttige Boligselskab
  • Catharina Bo Jensen, Boligselskabet Birkebo
  • Charlotte Birkved, Vridsløselille Andelsboligforening
  • Christian Ziggurat Jetzen, Boliggården
  • Dennis Hedegaard, Køge Boligselskab
  • Dorthe Pagh, Boligselskabet Sjælland
  • Eva Juul, Hørsholm almene Boligselskab
  • Jette Aistrup, Værløse almennyttige Boligselskab
  • John Jensen, Boligselskabet Nordkysten
  • Lone Schrøder, Andelsboligforeningen Hørsholm Kokkedal
  • Martin Hoffmann, Køge Boligselskab
  • Peter Kirkeby, Boliggården
  • Poul Erik Truelsen, Boliggården
  • Preben Westerfalck, Værløse almennyttige Boligselskab
  • René Fuglsang, Vridsløselille Andelsboligforening
  • Sanne Madsen, Boligselskabet Nordsjælland
  • Sussy Sara Hasle Hansen, Værløse almennyttige Boligselskab
  • Vinnie Refstrup, Boliggården

Suppleanter

  • 1. suppleant, Pernille Silja Kerl Cardel, Lejerbo, Rudersdal

3. kreds

Kredsformand

  • Erling Nielsen, Fyns Almennyttige Boligselskab

Kredsnæstformand

  • Jette Egebjerg, AB Holmegaarden

Repræsentanter

  • Anne Margrethe Jørgensen, Svendborg Andels-Boligforening
  • Birgitte Normand, Arbejdernes Boligforening, Odense
  • Erling U. Rasmussen, Boligforeningen Kristiansdal
  • Flemming Jensen, CIVICA
  • Flemming Lund, Boligforeningen Grønløkken
  • Jan Andersen, Fyns Almennyttige Boligselskab
  • Kim Johansen, Boligkontoret Danmark
  • Kim Larsen, Boligforeningen Kristiansdal
  • Kurt Bjørnø, AB Holmegaarden
  • Lars Iversen, Faaborg Boligforening
  • Lene Jensen, Boligforeningen Lillebælt
  • Rene Bøye, Odense Boligselskab
  • Sara Ottesen, CIVICA
  • Søren Damgaard, CIVICA
  • Tina Rasmussen, Fyns Almennyttige Boligselskab

Suppleanter

  • 1. suppleant, Lisbeth Bech, Arbejdernes Boligforening, Odense
  • 2. suppleant, Susanne Pedersen, Odense Boligselskab
  • 3. suppleant, Frederik Jørgensen, Boligforeningen Kristiansdal

4. kreds

Kredsformand

  • Allan Møller Kristensen, Løgstør Boligforening af 1943

Kredsnæstformand

  • Steen Møller Andersen, Boligforeningen Vesterport

Repræsentanter

  • Anne-Dorthe Sørensen, Frederikshavn Boligforening
  • Annemette Klung Larsen, Plus Bolig
  • Birte Juul Pedersen, Lejerbo, Aalborg
  • Bo Rørmand, Nørresundby Boligselskab
  • Eigil Stausholm, Vivabolig
  • Fie Mølholt, Frederikshavn Boligforening
  • Henning Kristiansen, Aars Boligforening
  • Jørgen Albrektsen, Fjerritslev Boligforening
  • Kirsten Christensen, Boligforeningen Fredensbo
  • Lars Rueskov Pedersen, Boligforeningen P. M.
  • Lene Kjær Hansen, Boligforeningen Fredensbo
  • Lisbeth Glud, Sundby-Hvorup Boligselskab
  • Lone Buje, BoVendia
  • Lotte Bang, Vivabolig
  • Marcus Hjelm Kjærbo, BoVendia
  • Marianne Brander, Boligforeningen P. M.
  • Michael Levin, Boligforeningen Nordlys, Skagen

Suppleanter

  • 1. suppleant, Mie Dyrhave, Nørre Uttrup Andelsboligselskab
  • 2. suppleant, Johnny Brinkmann Jensen, BoVendia
  • 3. suppleant, Hanne Hesthaven, Himmerland Boligforening
  • 4. suppleant, Grethe Vinter, Plus Bolig
  • 5. suppleant, Heidi Ochsendorf, Himmerland Boligforening

5. kreds

Kredsformand

  • Allan Werge, AL2bolig

Kredsnæstformand

  • Herdis Larsen, DOMI Bolig

Repræsentanter

  • Bendt E. Nielsen, Arbejdernes Andels Boligforening, Aarhus
  • Carsten Bach Mikkelsen, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
  • Chris Cully, AlmenBo Aarhus
  • Erik Bløcher, Brabrand Boligforening
  • Henrik Autzen, Boligkontoret Århus
  • Inge Køster, Lejerbo, Århus
  • Jakob Heide, AL2bolig
  • Jytte Gissel, Boligforeningen Århus Omegn
  • Karen Hansen, DOMI Bolig
  • Kristine Simonsen, Boligkontoret Århus
  • Mads Madsen, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
  • Mariane Toft-Dallgaard, Østjysk Bolig, Aarhus
  • Morten Baun Kjær, Boligforeningen Ringgården
  • Per Ingemann Knudsen, Boligforeningen 10. marts 1943
  • Peter Iversen, Brabrand Boligforening
  • Peter Kragballe, Arbejdernes Andels Boligforening, Aarhus
  • René Skau Björnsson, Kollegiekontoret i Aarhus

Suppleanter

  • Suppleant for Bendt E. Nielsen, Astrid Bro Frederiksen, Arbejdernes Andels Boligforening, Aarhus
  • Suppleant for Carsten Bach Mikkelsen, Lone Terkildsen, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
  • Suppleant for Chris Cully, Vicky Egholm Jensen, AlmenBo Aarhus
  • Suppleant for Erik Bløcher, Thor Utting, Brabrand Boligforening
  • Suppleant for Henrik Autzen, Hanne Birgitte Nielsen, Boligkontoret Århus
  • Suppleant for Inge Køster, Ina Marie Graneberg, Lejerbo, Århus
  • Suppleant for Jakob Heide, Søren Dybdal Henze, AL2bolig
  • Suppleant for Jytte Gissel, Tom Weber-Hansen, Boligforeningen Århus Omegn
  • Suppleant for Karen Hansen, Torben Lokjær, DOMI Bolig
  • Suppleant for Kristine Simonsen, Peter Lykke Nielsen, Boligkontoret Århus
  • Suppleant for Mads Madsen, Annie Wittorff Villadsen, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
  • Suppleant for Mariane Toft-Dallgaard, Kim Kjærgaard, Østjysk Bolig, Aarhus
  • Suppleant for Morten Baun Kjær, Annie Axelsen, Boligforeningen Ringgården
  • Suppleant for Per Ingemann Knudsen, Per Christensen, Boligforeningen 10. marts 1943
  • Suppleant for Peter Iversen, Mathias L. Kofoed-Ottesen, Brabrand Boligforening
  • Suppleant for Peter Kragballe, Randi Rædkjær, Arbejdernes Andels Boligforening, Aarhus
  • Suppleant for René Skau Björnsson, Per Juulsen, Kollegiekontoret i Aarhus

6. kreds

Kredsformand

  • Karsten Richardt Håkonsen, Ringkøbing-Skjern Boligforening

Kredsnæstformand

  • Ulla Kronbæk Holm, Bomiva

Repræsentanter

  • Anders Vestergaard, NordVestBO
  • Anne Grethe Andersen, Boligselskabet Viborg Amt
  • Anne-Grethe Christensen, Bo i Lemvig
  • Bo Lodbjerg, Ringkøbing-Skjern Boligforening
  • Erik Hougaard Sørensen, Bomidtvest
  • Grethe Hassing, Boligselskabet VIBORG
  • Heinrich Nielsen, Bomiva
  • Jens Østergård, Struer Boligselskab
  • Klaus Madsen, Boligselskabet Sct. Jørgen, Viborg
  • Leif Duus, Boligselskabet Sct. Jørgen, Viborg
  • Lisbeth Rudbeck, Bomidtvest
  • Mona Hedegaard, FællesBo
  • Pernille Cornelius, Boligselskabet VIBORG
  • Stine Esther Christensen, Arbejdernes Andelsboligforening, Skive

Suppleanter

  • 1. suppleant, Inge Lise Madsen, NordVestBO
  • 2. suppleant, Ansgar Nygaard, Boligselskabet Nykøbing Mors
  • 3. suppleant, Else Olesen, Boligselskabet VIBORG
  • 4. suppleant, Bo Kristensen, FællesBo

7. kreds

Kredsformand

  • Karin Mortensen, Boligforeningen ØsterBO

Kredsnæstformand

  • Heidi Nielsen, Varde Bolig Administration

Repræsentanter

  • Anne Kathrine Pedersen, Boligforeningen ØsterBO
  • Børge Jan Brink, AAB Kolding
  • Carsten Schultz-Nielsen, Arbejdernes Andels-Boligforening, Varde
  • Claus-Peter Aanum, Ungdomsbo
  • Eva Kristensen, Billund Boligforening
  • Finn Muus, Boligkontoret Fredericia
  • Hans Helge Andersen, AAB Vejle
  • Helle Pagh, AAB Kolding
  • Jens Christian Lybecker, boli.nu
  • Lene Hodal Boeriis, Andelsboligforeningen Beringsgaard
  • Lis Gregersen, Boligkontoret Fredericia
  • Mikael Paasch, Boligkontoret Fredericia
  • Mikkel Rindholt, Andels Bolig- og Byggeforeningen af 1932, Esbjerg
  • Morten Jakobsen, Horsens Andelsboligforening af 1954
  • Niels Rasmussen, ALBO
  • Pia Lyngdrup Nedergaard, Boligforeningen ØsterBO
  • Tine Vibeke Beck Poulsen, AAB Vejle
  • Torben Søgaard Hansen, Boligforeningen Fremad
  • Willy Frederiksen, Andels Bolig- og Byggeforeningen af 1932, Esbjerg

Suppleanter

  • 1. suppleant, Mogens Hinrichsen, AAB Kolding
  • 2. suppleant, Annette Bjerg Rye, Andelsboligforeningen Beringsgaard
  • 3. suppleant, Peddy Strøm, Andels Bolig- og Byggeforeningen af 1932, Esbjerg
  • 4. suppleant, Hanne Nielsen, Esbjerg Sociale Byggeselskab

8. kreds

Kredsformand

  • Leif Poulsen, BoligSyd

Kredsnæstformand

  • Lisbeth Jakobsen, SALUS Boligadministration A.m.b.a.

Repræsentanter

  • Annalise Lyngkilde, Boligforeningen Søbo
  • Børge Hansen Rossen, Tønder Andelsboligforening
  • Ellen Corfits, HAB
  • Hans Chr. Nielsen, Rødekro Andelsboligforening
  • Jan Faber, Boligforeningen B42
  • Jan Thiessen, Sønderborg Andelsboligforening
  • Lars Christiansen, Nordborg Andelsboligforening
  • Lisa Nielsen, Boligselskabet af 1943 i Vojens
  • Niels Christiansen, Gråsten Andelsboligforening
  • Ove Stahl Schmidt, Kolstrup Boligforening
  • Søren Duus, Aabenraa Andelsboligforening

Suppleanter

  • 1. suppleant, Kirsten Krohn Normann, BoligSyd
  • 2. suppleant, Jytte Asmussen, Gram Boligforening
  • 3. suppleant, Ole Strøm, Boligforeningen Søbo
  • 4. suppleant, Ulla Nissen, BoligSyd
  • 5. suppleant, Yvonne Nielsen, Højer Andelsboligforening

9. kreds

Kredsformand

  • Michael Buch-Barnes, Brøndby Boligselskab

Kredsnæstformand

  • Karin Sinkbæk Sørensen, Boligselskabet AKB, Rødovre

Repræsentanter

  • Alexander Bruhn Skjøth, Brøndbyernes Andelsboligforening
  • Anette Lykke, Tranemosegård
  • Bente Vitt, Rødovre Boligselskab
  • Brian Taudahl Børgesen, Lejerbo, Brøndby
  • Børge Stendersø, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
  • C. Madsen, Boligselskabet AKB, Albertslund
  • Diana Prim, Herlev Boligselskab
  • Dorthe Mørch, Hvidovre almennyttige Boligselskab
  • Finn Stubtoft, Vridsløselille Andelsboligforening
  • Harry Nielsen, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
  • Iris Gausbo, Boligforeningen 3B
  • Jesper Loose Smith, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
  • John Olsen, Ballerup Ejendomsselskab
  • Kim Neve, Rødovre almennyttige Boligselskab
  • Kirsten Persson, Herlev Boligselskab
  • Lars Mersebak, Brøndby almennyttige Boligselskab
  • Lis Lynge Brønholt, Boligforeningen 3B
  • Lisbeth Elfort-Frederiksen, Ballerup almennyttige Boligselskab
  • Majbrit Jørming, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
  • Maria Bundtofte, Ishøj Boligselskab
  • Ole Lund Petersen, Gentofte Ejendomsselskab
  • Poul Sørensen, Tåstrup almennyttige Boligselskab
  • Ryno Scheil, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
  • Sten Thorup, Gladsaxe almennyttige Boligselskab
  • Søren Lillevang, Boligselskabet AKB, Rødovre
  • Tomm Olsen, Gladsaxe almennyttige Boligselskab

Suppleanter

  • 1. Suppleant, Lone Yalcinkaya, Gladsaxe Almennyttige Andelsboligforening
  • 2. Suppleant, Torben Andersen, Gentofte almennyttige Boligselskab

10. kreds

Kredsformand

  • Anders Lisvad, B45

Kredsnæstformand

  • Paw Nicolai Andreassen, Arbejdernes Byggeforening, Silkeborg

Repræsentanter

  • Allan Bøje Holm Rasmussen, A/B Andelsbo
  • Didde Lykke Hansen, Hobro Boligforening
  • Flemming Pedersen, B45
  • Grethe Hviid, AAB Silkeborg
  • Jan Guldmann, Randers Boligforening af 1940
  • Johannes Sørensen, djursBO
  • Jytte Steenberg, Silkeborg Boligselskab
  • Kenneth Taylor Hansen, Boligselskabet af 2014, Randers
  • Knud Rothmann, Møllevænget & Storgaarden
  • Lone Jakobsen, Boligforeningen Kronjylland
  • Susse Ibsen, AAB Silkeborg
  • Tom Jespersen, Møllevænget & Storgaarden

Suppleanter

  • 1. suppleant, Ulla Wied, djursBO
  • 2. suppleant, Peter Langkilde, Boligforeningen Kronjylland
  • 3. suppleant, Kim Fælled Vilsted, Hobro Boligforening
  • 4. suppleant, Knud Sandberg, Arbejdernes Byggeforening, Silkeborg
  • 5. suppleant, Ole Hanelius, AAB Silkeborg

11. kreds

Kredsformand

  • Axel Larsen, FOB Slagelse

Kredsnæstformand

  • Karsten Krüger, Vestsjællands Almene Boligselskab

Repræsentanter

  • Anita Ulrik Sørensen, Boligselskabet Fjordparken
  • Flemming Stenhøj Andersen, FOB Slagelse
  • Gitte Vendelborg, FOB Slagelse
  • Jens Hartmann, Vordingborg Boligselskab
  • Jørgen Malm, Vestsjællands Almene Boligselskab
  • Karl Jørgensen, Boligforeningen Lolland
  • Michael Rasmussen, Holbæk Boligselskab
  • Mogens Sandahl, BoligNæstved
  • Palle Jeppesen, BoligKorsør
  • Pia Lundberg, Lejerbo, Holbæk
  • Sabawon Ghazi, Ringsted Almene Boligselskab
  • Steen Frederiksen, Vordingborg Boligselskab
  • Steen Klink, Vestsjællands Almene Boligselskab
  • Tom Frederiksen, Boligselskabet Sjælland
  • Torben Jensen, Boligselskabet af 1944 i Nakskov
  • Vibe Bro, FOB Slagelse

Suppleanter

  • 1. suppleant, Lars Jensen, Sorø Boligselskab
  • 2. suppleant, John Mortensen, Vestsjællands Almene Boligselskab
  • 3. suppleant, Kate Bødskov Wackerhausen, Boligselskabet Sydsjælland
Søger du bolig? - Klik her