DriftsNetværk for topledere

DriftsNets har to netværk i henholdsvis Øst- og Vestdanmark, hvor topledere med administrativt ansvar for driftsområdet får mulighed for at sparre, vidensdele og kompetenceudvikle.

DriftsNetværk for topledere

For at styrke driften og sikre vidensdeling har DriftsNet etableret et netværk i henholdsvis Øst- og Vestdanmark med deltagelse af topledere med administrativt ansvar for driftsområdet. Formålet er, at netværket skaber rammerne for sparring, vidensdeling og kompetenceudvikling i forhold til det strategisk og operationelle arbejde for udvikling af driften i den almene sektor. Lige nu kan du tilmelde dig netværket i 2019.

Når du deltager i netværket får du:
- Bedste praksis på området
- Oplæg og inspiration fra dine kollegaer
- Sparring og fælles læring
- Udvikling af det personlige lederskab
- Netværk

Netværket 2019
Du kan deltage i følgende netværksarrangementer:

Øst (København)
5. marts, kl. 9-12
19. juni, kl. 10-16
7. oktober, kl. 9-12
28. november, kl. 9-12

Tilmeld dig her.

Vest (Aarhus)
7. marts, kl. 10-13
19. juni, kl. 10-16
2. oktober, kl. 10-13
3. december, kl. 10-13

Tilmeld dig her.


Netværksmedlemmer
DriftsNets netværksgrupper er for administrative topledere. Nedenfor finder du en oversigt over tilmeldte deltagere i 2019. Har du lyst til at være en del af netværket, er du meget velkommen! Der er begrænsede pladser, men der er p.t. åbent for tilmeldinger.

Netværksgruppe Vest

Jens Svane

FaB

Kim Madsen

Frederikshavn Boligforening

Heidi Nielsen

Varde Bolig

Finn Muus

Boligkontoret Fredericia

Helle Friis Jensen

ØsterBo

Dorte Radik

BOVIA

Flemming Jensen

AAB Silkeborg

Brian Skou Juhler Larsen

SALUS bolig

Peter Westergaard

Al2Bolig

Chano Sauer

Thisted Bolig

Johnny Jensen

BoVendia

Birgitte Juhl

Fruehøjgaard

Bjarne Hansen

AAB Aarhus

Erik Lønne Gottfredsen

Domea.dk

Bjarne Bøhl Pedersen

B45

Michael Andersen

Boligkontoret Aarhus

Ulla Holm

Bomiva

Michael Kornager

AAB Varde

Kent Kristiansen

Ikast Andelsboligforening

René Skau

Silkeborg Boligselskab 

Gert Holm

AAB Skive

Steffen Espersen

Almenbo Aarhus 

Bo Lodbjerg

Ringkøbing-Skjern Boligforening

Leif Jensen

Boligforeningen Århus Omegn

Jackie Lauge Foged

Arbejdernes Byggeforening, Silkeborg

Pia Hesselvig

Lejerbo, Aalborg

Mette Bach Kjær

Plus Bolig

Brian Larsen

Aars Boligforening

Anna Marie Nielsen

Andelsboligforeningen P.M.

Steen Møller Andersen

Boligforeningen Vesterport

Grethe Hassing

Boligselskabet Viborg

Mogens Rank

Brabrand Boligforening


Netværksgruppe Øst

Jacob Michaelsen

FaB

Henrik Nielsen

VIBO

Jens Hartmann

Vordingborg Bolig

Lisbet Schaltz

Almenbo

Lone Skriver

KAB

Jeanette Pagh Schüler

Bo-Vest

Pia Skov

AAB

Inge Nielsen

VAB

Lars Nørgaard

FA09

Per Dalhammer

Boligforeningen Lolland

Jens Rasmussen

Greve Boligselskab

Torben Hansen

Boligorganisationen Tårnbyhuse

Flemming Stenhøj Andersen

FoB

Rikke Marie Rau

Civica

Claus Krag

Glostrup Boligselskab

Uffe Kjær

BoligKorsør

Jesper Loose Smith

AB Gladsaxe

Bent Lyngsig

Rødovre Boligselskab 

Jørn Juul

Himmerland Boligforening

Kenn E. Hansen

Brøndby Boligselskab

Mogens Sandahl

BoligNæstved

Materiale fra tidligere netværksmøder

Materiale fra tidligere netværksmøder

Materiale fra tidligere netværksmøder

Her kan du læse - eller genlæse - materiale fra tidligere afholdte netværksmøder.

Nedenfor finder du materiale fra møder i netværksgrupperne ØST og VEST, inddelt efter måneder.

 

November 2018

4. netværksmøde under temaet "Skarp på det kommunale samarbejde"

Netværk VEST d. 8. november 2018

Program
Program netværksmøde vest

Oplæg
Styringsdialog og forretning v. Dorte Hjerrild og Olav Kirchhoff, BL

Case fra netværket
Kommunalt samarbejde i Fredericia v. Finn Muus, Boligkontoret Fredericia

 

Netværk ØST d. 15. november 2018

Program 
Program netværksmøde øst

Oplæg
Styringsdialog og forretning v. Dorte Hjerrild og Olav Kirchhoff, BL

Case fra netværket
Kommunalt samarbejde på Frederiksberg v. Pia Skov, AAB

 

September 2018

3. netværksmøde under temaet "Vidensdeling, sparring og erfaringsudveksling"

Netværk VEST d. 4. september 2018

Program
Program netværksmøde vest

Oplæg
Mester i sparring v. Nana Juul, Mikkel Jungshoved og Olav Kirchhoff, BL

 

Netværk ØST d. 6. september 2018

Program 
Program netværksmøde øst

Oplæg
Mester i sparring v. Mikkel Jungshoved og Olav Kirchhoff, BL

 

Juni 2018

Driftens dag under temaet "Et kig ind i fremtiden"

Fælles netværksmøde for ØST og VEST d. 7. juni 2018

Program
Program for Driftens Dag

Introduktion
v. Mikkel Jungshoved, BL

1. Case
v. Jacob Michaelsen og Jens Svane, FAB

2. Case
v. Jesper Loose Smith, AB Gladsaxe

Digitalisering og Disruption
v. Rasmus Bie-Olsen, DareDisrupt

Fra 'Vi kan ikke blive bedre' til 'Man kan altid blive bedre'
v. Signe Fosgaard, Trafik- og Boligstyrelsen

To kinesiske ordsprog

 

April 2018

1. netværksmøde under temaet "Dit personlige lederskab"

Netværk VEST d. 10. april 2018

Program
Program netværksmøde vest

Oplæg
v. Nana Juul, Mikkel Jungshoved og Olav Kirchhoff, BL

 

Netværk ØST d. 12. april 2018

Program 
Program netværksmøde øst

Oplæg
v. Nana Juul, Mikkel Jungshoved og Olav Kirchhoff, BL

 

December 2017

4. netværksmøde med tema om 'Digitalisering'


Netværk vest d. 4. december 2017:

Program
Program for netværksmøde vest

Hovedoplæg
Spot på digitale frontløbere i boligorganisationerne 


Netværk øst d. 23. november 2017:

Program
Program for netværksmøde øst

Hovedoplæg
Spot på digitale frontløbere i boligorganisationerne v. Line Maj Aagreen, Bygherreforeningen

 

August 2017

3. netværksmøde med tema om 'Outsourcing/insourcing'


Netværk vest d. 28. august 2017:

Program
Program for netværksmøde vest

Hovedoplæg
Insourcing, Outsourcing eller Rightsourcing v. Arne Juul, Slagelse Boligselskab 

Benchmarking-værktøj
Udvikling og status


Netværk øst d. 31. august 2017:

Program
program for netværksmøde øst

Hovedoplæg
Insourcing, Outsourcing eller Rightsourcing v. Arne Juul, Slagelse Boligselskab

Benchmarking-værktøj
Udvikling og status

 

April 2017

2. netværksmøde med tema om 'Benchmarking og KPI'er'


Netværk vest d. 24. april 2017:

Program
Program for netværksmøde vest

Hovedoplæg
Benchmarkinganalyser fra Landsbyggefonden v. Evy Ivarsson Nielsen, LBF
Bedre Almen Læring v. Adam B. Andersen, Boligkontoret Danmark

Case fra netværket
Arbejdet med KPI v. Dorte Radik og Claus Griepentrog, BOVIA 


Netværk øst d. 26. april 2017:

Program
Program for netværksmøde øst

Hovedoplæg
Benchmarkinganalyser fra Landsbyggefonden v. Evy Ivarsson Nielsen, LBF
Bedre Almen Læring v. Adam B. Andersen, Boligkontoret Danmark

Case fra netværket
Sådan arbejder BDK med KPI v. Lars Lehmann, Boligkontoret Danmark

 

Februar 2017

1. netværksmøde med tema om 'Organisering og ledelse'


Netværk vest d. 6. februar 2017:

Program
Program netværksmøde vest

Hovedoplæg
Forandringsledelse og modstand v. Christian Berg Larsen, Modus+

Case fra netværket
Effektiv drift og proces v. Christian Skovfoged, HAB


Netværk øst d. 9. februar 2017:

Program
Program for netværksmøde øst

Hovedoplæg
Forandringsledelse - Fakta, tips og tricks v. Solveig Hvidtfeldt Larsen, Implement

Case fra netværket
Almen effektiv drift og samfundsansvar v. Ulrik Hoffmeyer, BO-VEST

Kontakt

Kontakt

Kontakt til BL - Kurser & Rådgivning 

Konsulent Mikkel Jungshoved

direkte: 3376 2028 // email: mju@bl.dk

Oprettelse: 08.05.2019 | Sidst opdateret: 24.09.2019

Sideansvarlig: Malthe Grove Ferdinandsen



Netværksmedlemmer

DriftsNets netværksgrupper er for administrative topledere. Nedenfor finder du en oversigt over de aktuelle medlemmer. Har du lyst til at være en del af netværket, er du meget velkommen! Der er begrænsede pladser, men der er p.t. åbent for tilmeldinger.

 

Netværksgruppe Vest

 

Jens Erik Grøn

Sundby-Hvorup Boligselskab

Kim Madsen

Frederikshavn Boligforening

Heidi Nielsen

Varde Bolig

Finn Muus

Boligkontoret Fredericia

Helle Friis Jensen

ØsterBo

Dorte Radik

BOVIA

Flemming Jensen

AAB Silkeborg

Christian Skovfoged

HAB

Allan Werge

Al2Bolig

Peter Sandager

Ungdomsbo

Johnny Jensen

BoVendia

Birgitte Juhl

Fruehøjgaard

Chano Sauer

AAB Aarhus

Erik Lønne Gottfredsen

Domea.dk

Bjarne Bøhl Pedersen

B45

Jørn Juul

Himmerland Boligforening

Ulla Holm

Bomiva

Michael Kornager

AAB Varde

Kent Kristiansen

Ikast Andelsboligforening

René Skau

Silkeborg Boligselskab 

Gert Holm

AAB Skive

Klaus Madsen

Skt. Jørgen Viborg 

Bo Lodbjerg

Ringkøbing-Skjern Boligforening

Mogens Rank

Brabrand Boligforening

 

Netværksgruppe Øst

 

Jacob Michaelsen

FaB

Kaare Vestermann

VIBO

Jens Hartmann

Vordingborg Bolig

Lisbet Schaltz

Almenbo

Lone Skriver

KAB

Jeanette Pagh Schüler

Bo-Vest

Pia Skov

AAB

Karsten Krüger

VAB

Kasper Nørballe

FA09

Per Dalhammer

Boligforeningen Lolland

Jesper Bremholm

Boligforeningen 3B

Carina Seifert

DAB

Flemming Stenhøj Andersen

FoB

Thomas Hansen

Civica

Claus Krag

Glostrup Boligselskab

Jacob Klit-Hansen

Lejerbo

Jesper Loose Smith

AB Gladsaxe

Bent Lyngsig

Rødovre Boligselskab 

Camilla Davidsen

Boligselskabet Sjælland

Søger du bolig? - Klik her