BL's 11 kredse

BL's demokratiske struktur hviler på 11 kredse, som hvert andet år vælger en formand og en næstformand samt et antal kredsrepræsentanter. Se de valgte kredsrepræsentanter her og find også materialer fra møder herunder.
Billede af Kreds 11

BL er opdelt i 11 kredse. I hver kreds vælges hvert andet år et lokalt repræsentantskab, herunder formand og næstformand, der indgår i BL's bestyrelse.

 

BL’s medlemmer opnår værdifuld kontakt med andre boligorganisationer ved at deltage i kredsarrangementer. Her kan fælles lokale problemer behandles, og der kan aftales et tættere samarbejde om løsning af opgaver, som flere boligorganisationer er fælles om.

 

De lokale forretningsførere mødes jævnligt for at debattere de seneste boligpolitiske love og udveksle administrative erfaringer. 

 

Kredsene betjenes fra BL’s sekretariat af kredskonsulenter, som hjælper til med at tilrettelægge og gennemføre kredsaktiviteterne. Kredsene i Jylland betjenes fra BL’s sekretariat i Århus, de øvrige betjenes fra København.

 

Se de enkelte kreds' repræsentantskab herunder samt hvilke kommuner kredsen indeholder.

1. kreds

1. kreds

Følgende kommuner er del af 1. kreds:

 

  • København
  • Frederiksberg

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Camilla Hegnsborg, Hovedstadens almennyttige Boligselskab

 

Kredsnæstformand

  • Kaare Vestermann, Boligforeningen VIBO

 

Repræsentanter

  • Camilla Hegnsborg, Hovedstadens almennyttige Boligselskab
  • Kaare Vestermann, Boligforeningen VIBO
  • Christian Jensen, Hovedstadens almennyttige Boligselskab II
  • Jeanette Dunn, Hovedstadens almennyttige Boligselskab
  • Flemming Løvenhardt, Boligforeningen 3B
  • Pia Nielsen, fsb
  • David Benjamin Skjelmose Jennow, Boligforeningen AAB
  • Jean Thierry, fsb
  • Birgitte Langballe, Boligforeningen VIBO
  • Laurits Roikum, Frederiksberg Forenede Boligselskaber
  • Mikkel Warming, Boligselskabet AKB, København
  • Pia Skov, Boligforeningen AAB
  • Frank Sass, Samvirkende Boligselskaber
  • Steffen Morild, Boligforeningen 3B
  • Jan Hyttel, Bo-Vita
  • Steen Søndergaard Thomsen, fsb
  • Mohamed Siam, Boligforeningen VIBO
  • Klaus Linder, Frederiksberg Forenede Boligselskaber
  • Flemming Grandal, Bo-Vita
  • John B. Sørensen, Samvirkende Boligselskaber
  • Bent Haupt Jensen, Boligforeningen AAB
  • Bjørn Petersen, Boligselskabet AKB, København

 

Suppleanter

  • Simone Bille, Boligselskabet AKB, København
  • Charles Thomassen, Boligforeningen AAB
  • Kirsten Bjørton, Bo-Vita
  • Gunvor Abrahamsen, Boligforeningen AAB
  • Rene Erik Madsen, Hovedstadens almennyttige Boligselskab
  • Kurt Steenfeldt Hansen, Boligforeningen VIBO
  • Bjarne Krohn, Samvirkende Boligselskaber
  • Sheku Amadu Jalloh, Bo-Vita
  • John Christensen, Boligforeningen VIBO

2. kreds

2. kreds

Følgende kommuner er del af 2. kreds:

 

  • Furesø
  • Allerød
  • Fredensborg
  • Helsingør
  • Hillerød
  • Hørsholm
  • Rudersdal
  • Egedal
  • Frederikssund
  • Greve
  • Køge
  • Halsnæs
  • Roskilde
  • Solrød
  • Gribskov
  • Lejre
  • Bornholm

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Anne-Marie Høberg, Boligselskabet Nordkysten

 

Kredsnæstformand

  • Annette Sørensen, Boligselskabet Sjælland

 

Repræsentanter

  • Anne-Marie Høberg, Boligselskabet Nordkysten
  • Annette Sørensen, Boligselskabet Sjælland
  • Marianne Røgen, Ølstykke almennyttige Boligselskab
  • Lars Carl Gruby, Boliggården
  • Jan Karstensen, Køge almennyttige Boligselskab
  • Erik Nordstrøm, Furesø Boligselskab
  • Anette Seibæk, Boligselskabet Birkebo
  • Brian Mikkelsen, Boligselskabet Nordsjælland
  • René Fuglsang, Vridsløselille Andelsboligforening
  • Lars Pedersen, Hillerød almennyttige Boligselskab
  • Martin Hoffmann, Køge Boligselskab
  • Ghita Aagaard, Boligselskabet Sjælland
  • Majbrith Skyum Moberg, Køge almennyttige Boligselskab
  • Kasper Nørballe, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
  • John Jensen, Boligselskabet Nordkysten
  • Kirsten Daugaard, Ølstykke almennyttige Boligselskab
  • Jørgen Elg, Køge almennyttige Boligselskab
  • Mogens Rasmussen, Andelsboligforeningen Hørsholm Kokkedal
  • Steen Brandi, Frederikssund Boligselskab
  • Jeithi Lilhammer-Karlsen, Boligselskabet Nordkysten
  • Jørgen Fahlgren, Vridsløselille Andelsboligforening

Suppleanter

  • Birgit Ingvor Nielsen, Køge almennyttige Boligselskab
  • Karsten Bille, Boligselskabet Nordsjælland

3. kreds

3. kreds

Følgende kommuner er del af 3. kreds:

 

  • Middelfart
  • Assens
  • Faaborg-Midtfyn
  • Kerteminde
  • Nyborg
  • Odense
  • Svendborg
  • Nordfyn
  • Langeland
  • Ærø

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Erling Nielsen, Fyns Almennyttige Boligselskab

 

Kredsnæstformand

  • Jette Egebjerg, AB Holmegaarden

 

Repræsentanter

  • Erling Nielsen, Fyns Almennyttige Boligselskab
  • Jette Egebjerg, AB Holmegaarden
  • Anne Margrethe Jørgensen, Svendborg Andels-Boligforening
  • Søren Damgaard, CIVICA
  • Preben V. Schaub, Odense Boligselskab
  • Bent Mikkelsen, Boligforeningen Kristiansdal
  • Jan Andersen, Fyns Almennyttige Boligselskab
  • Kurt Bjørnø, AB Holmegaarden
  • Hanne Bargmann, CIVICA
  • Birger H. Christiansen, Vissenbjerg Sogns Boligforening
  • Helle Jakobsen, Arbejdernes Boligforening
  • Jimmy Adler Andersen, Fyns Almennyttige Boligselskab
  • Rene Bøye, Odense Boligselskab
  • Bent Skov, Arbejdernes Boligforening
  • Flemming Jensen, CIVICA
  • Flemming Lund, Boligforeningen Grønløkken
  • Sara Ottesen, CIVICA

 

Suppleanter

  • Nishant Ganeshalingam, Fyns Almennyttige Boligselskab
  • Keld Clement, AB Holmegaarden
  • Lars Iversen, Faaborg Boligforening

4. kreds

4. kreds

Følgende kommuner er del af 4. kreds:

 

  • Brønderslev-Dronninglund
  • Frederikshavn
  • Vesthimmerland
  • Rebild
  • Jammerbugt
  • Aalborg
  • Hjørring

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Bjarne Walentin, Frederikshavn Boligforening

 

Kredsnæstformand

  • Johnny Jensen, BoVendia

 

Repræsentanter

  • Bjarne Walentin, Frederikshavn Boligforening
  • Johnny Jensen, BoVendia
  • Allan Møller Kristensen, Løgstør Boligforening af 1943
  • Søren Thomsen, Alabu Bolig
  • Steen Møller Andersen, Boligforeningen Vesterport
  • Susanne Rubow, Boligforeningen Nordlys, Skagen
  • Lene Kjær Hansen, Boligforeningen Fredensbo
  • Lars Rueskov Pedersen, Andelsboligforeningen P.M.
  • Jesper Michael Hasemann, Domea Aabybro
  • Niels Krogh Madsen, Aars Boligforening
  • Eigil Stausholm, Vivabolig
  • Kenneth Høfler, Lejerbo, Aalborg
  • Birte Juul Pedersen, Lejerbo, Aalborg
  • Bruno Lynge Andersson, Plus Bolig
  • Jens Erik Kristensen, Frederikshavn Boligforening
  • Lars Chr. Larsen, Nørresundby Boligselskab
  • Jørgen Albrektsen, Fjerritslev Boligforening
  • Tina Charlotte Kristiansen, Alabu Bolig

 

Suppleanter

  • Marianne Nielsen, BoVendia
  • Hans Jørgen Christensen, Sundby-Hvorup Boligselskab
  • Lotte Bang, Vivabolig

5. kreds

5. kreds

Følgende kommuner er del af 5. kreds:

 

  • Århus

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Anders Rønnebro, Arbejdernes Andels Boligforening

 

Kredsnæstformand

  • Anette Østerhaab, AL2bolig

 

Repræsentanter

  • Anders Rønnebro, Arbejdernes Andels Boligforening
  • Anette Østerhaab, AL2bolig
  • Per Ingemann Knudsen, Boligforeningen 10. marts 1943
  • Charlotte Raahede, AL2bolig
  • Preben Karlson, Boligforeningen Ringgården
  • Inge Køster, Lejerbo, Århus
  • Michael Korsholm, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
  • Herdis Larsen, DOMI Bolig
  • Katja Hillers, Østjysk Bolig
  • Peter Iversen, Brabrand Boligforening
  • René Skau Björnsson, Kollegiekontoret i Aarhus
  • Henrik Autzen, Boligkontoret Århus
  • Niels Skov Nielsen, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
  • Søren Høgsberg, Boligkontoret Århus
  • Jette Holgersen, Boligforeningen Århus Omegn
  • Bendt E Nielsen, Arbejdernes Andels Boligforening
  • Dan Christensen, Arbejdernes Andels Boligforening
  • Chris Cully, AlmenBo Aarhus

 

Suppleanter

  • Erik Bløcher, Brabrand Boligforening
  • Elsebeth Persson, Østjysk Bolig
  • Carsten Bach Mikkelsen, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
  • Torben Bendix Halkjær, AL2bolig
  • Lars Madsen, Lejerbo, Århus
  • Gitte Andersen, Boligforeningen 10. marts 1943
  • Karin Jørgensen, Arbejdernes Andels Boligforening
  • Olav W. Bertelsen, Boligkontoret Århus
  • Lone Terkildsen, ALBOA - Almen Boligorganisation Aarhus
  • Kirsten Boeriis Nielsen, DOMI Bolig
  • Per Juulsen, Kollegiekontoret i Aarhus
  • Torben E. Underlin, Boligforeningen Århus Omegn
  • Johnny de Feuth Eriksen, Boligkontoret Århus
  • Vicky Egholm Jensen, AlmenBo Aarhus
  • Annie Axelsen, Boligforeningen Ringgården
  • Peter Kragballe, Arbejdernes Andels Boligforening

6. kreds

6. kreds

Følgende kommuner er del af 6. kreds:

 

  • Herning
  • Holstebro
  • Lemvig
  • Struer
  • Ikast-Brande
  • Ringkøbing-Skjern
  • Morsø
  • Thisted
  • Viborg

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Karsten Richardt Håkonsen, Ringkøbing-Skjern Boligforening

 

Kredsnæstformand

  • Ulla Kronbæk Holm, Bomiva

 

Repræsentanter

  • Karsten Richardt Håkonsen, Ringkøbing-Skjern Boligforening
  • Ulla Kronbæk Holm, Bomiva
  • Bo Lodbjerg, Ringkøbing-Skjern Boligforening
  • Allan Ryssel Møller, FællesBo
  • Pernille Cornelius, Boligselskabet VIBORG
  • Grethe Hassing, Boligselskabet VIBORG
  • Jens Østergård, Struer Boligselskab
  • Mona Hedegaard, FællesBo
  • Peter Hadrup, Arbejdernes Andelsboligforening, Skive
  • Anders Vestergaard, NordVestBO
  • Anne Grethe Andersen, Boligselskabet Viborg Amt
  • Erik Hougaard Sørensen, Bomidtvest
  • Lisbeth Rudbeck, Bomidtvest
  • Heinrich Nielsen, Bomiva
  • Klaus Madsen, Boligselskabet Sct. Jørgen, Viborg
  • Anne-Grethe Christensen, Bo i Lemvig

 

Suppleanter

  • Else Olesen, Boligselskabet VIBORG
  • Heidi Guldhammer Larsen, FællesBo
  • Ole Bielefeldt, Boligselskabet Holstebro
  • Conni Duedahl Andersen, Boligselskabet Holstebro
  • Svend Aage Madsen, Højslev Boligselskab

7. kreds

7. kreds

Følgende kommuner er del af 7. kreds:

 

  • Billund
  • Esbjerg
  • Fanø
  • Varde
  • Vejen
  • Fredericia
  • Horsens
  • Kolding
  • Vejle
  • Hedensted

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Per Nielsen, Bovia

 

Kredsnæstformand

  • Karin Mortensen, Boligforeningen ØsterBO

 

Repræsentanter

  • Per Nielsen, Bovia
  • Karin Mortensen, Boligforeningen ØsterBO
  • Børge Jan Brink, Bovia
  • Hanne Nielsen, Ungdomsbo
  • Bent Klindt Andersen, Boligkontoret Fredericia
  • Torben Søgaard Hansen, Boligforeningen Fremad
  • Ulrik Faarup Sørensen, Boligforeningen ØsterBO
  • Willy Frederiksen, Andels Bolig- og Byggeforeningen af 1932
  • Anne Kathrine Pedersen, Boligforeningen ØsterBO
  • Claus-Peter Aanum, Ungdomsbo
  • Niels Karl Grønlund, Andelsboligforeningen Beringsgaard
  • Peter Kristensen, Andelsboligforeningen Odinsgaard
  • Finn Muus, Boligkontoret Fredericia
  • Heidi Nielsen, Varde Bolig Administration
  • Niels Rasmussen, Andelsboligforeningen Odinsgaard
  • Lis Gregersen, Boligkontoret Fredericia
  • Poul Erik Rasmussen, Arbejdernes Andelsboligforening af 1938
  • Leif Ravn Andersen, Arbejdernes Andelsboligforening af 1938
  • Hans Helge Andersen, AAB Vejle
  • Flemming Nis Lorenzen, Boligkontoret Fredericia

 

Suppleanter

  • Lene Hodal Boeriis, Andelsboligforeningen Beringsgaard
  • Vibeke Kiil, Boligselskabet Futura Fredericia
  • Hans Ole Olesen, AAB Vejle

8. kreds

8. kreds

Følgende kommuner er del af 8. kreds:

 

  • Haderslev
  • Sønderborg
  • Tønder
  • Aabenraa

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Leif Poulsen, BoligSyd

 

Kredsnæstformand

  • Jan Mortensen, Nordborg Andelsboligforening

 

Repræsentanter

  • Leif Poulsen, BoligSyd
  • Jan Mortensen, Nordborg Andelsboligforening
  • Mikael Haas Sørensen, HAB
  • Lisa Nielsen, Boligselskabet af 1943 i Vojens
  • Annalise Lyngkilde, Boligforeningen Søbo
  • Laila Poulsen, Toftlund Andels Boligforening
  • Birgit Lagoni, BoligSyd
  • Jan Thiessen, Sønderborg Andelsboligforening
  • Hans Chr. Nielsen, Rødekro Andelsboligforening
  • Kaj Engelhardt, Boligforeningen B42
  • Ove Stahl Schmidt, Kolstrup Boligforening
  • Søren Duus, Aabenraa Andelsboligforening
  • Else Bonde, Aabenraa Andelsboligforening

 

Suppleanter

  • Preben Løsche, Løgumkloster Andelsboligforening
  • Jan Radik, Sønderborg Andelsboligforening

9. kreds

9. kreds

Følgende kommuner er del af 9. kreds:

 

  • Ballerup
  • Brøndby
  • Dragør
  • Gentofte
  • Gladsaxe
  • Glostrup
  • Herlev
  • Albertslund
  • Hvidovre
  • Høje-Tåstrup
  • Lyngby-Tårbæk
  • Rødovre
  • Ishøj
  • Tårnby
  • Vallensbæk

 

Kredsens repræsentantskab:

 

Kredsformand

  • Iris Gausbo, Boligforeningen 3B

 

Kredsnæstformand

  • Katja Adelhøj Lindblad, Vallensbæk Boligselskab

 

Repræsentanter

  • Iris Gausbo, Boligforeningen 3B
  • Katja Adelhøj Lindblad, Vallensbæk Boligselskab
  • Martin Olsen, Tranemosegård
  • Mia Jarbøl Faurholdt, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
  • Thomas Blaabjerg Lund, Vallensbæk Boligselskab
  • Bo Quist Besser, Tårnby Kastrup Boligselskab
  • Karin Sinkbæk Sørensen, Boligselskabet AKB, Rødovre
  • Hagen Philipsen Ahlgren, Ballerup almennyttige Boligselskab
  • Jan Kjær-Hansen, Lyngby Boligselskab
  • John Olsen, Ballerup Ejendomsselskab
  • Niels-Christian Andersen, Herlev Boligselskab
  • Finn Stubtoft, Vridsløselille Andelsboligforening
  • Peter von der Fehr, Rødovre almennyttige Boligselskab
  • Jette Helman-Kristensen, Gladsaxe almennyttige Boligselskab
  • Bente Vitt, Rødovre Boligselskab
  • Leif Hansen, Lyngby almennyttige Boligselskab
  • Poul Sørensen, Tåstrup almennyttige Boligselskab
  • Lars-Jørgen Pedersen, Herlev almennyttige Boligselskab
  • Pia Nordby Larsen, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
  • Hans Holm, Albertslund Boligselskab
  • Annie L. Aarestrup, Gladsaxe almennyttige Boligselskab
  • Børge Stendersø, Postfunktionærernes Andels-Boligforening
  • Jesper Loose Smith, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
  • Tomm Olsen, Gladsaxe almennyttige Boligselskab
  • Michael Buch Barnes, Brøndby Boligselskab
  • Majbrit Jørming, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
  • Ryno Scheil, Arbejdernes Boligselskab i Gladsaxe
  • Allan Nielsen, Tranemosegård

 

Suppleanter

  • Peter Hultberg, Gladsaxe almennyttige Boligselskab
  • Harry Willy Nielsen, Postfunktionærernes Andels-Boligforening

10. kreds

10. kreds

Følgende kommuner er del af 10. kreds:

 

  • Syddjurs
  • Norddjurs
  • Favrskov
  • Odder
  • Randers
  • Silkeborg
  • Skanderborg
  • Mariagerfjord

 

Kredsens repræsentantskab:

Kredsformand

  • Anders Lisvad, B45

 

Kredsnæstformand

  • Mogens Vive, Randers Arbejderes Byggeforening af 1874

 

Repræsentanter

  • Anders Lisvad, B45
  • Mogens Vive, Randers Arbejderes Byggeforening af 1874
  • Kenneth Taylor Hansen, Boligselskabet af 2014
  • Anders Kjær, Hobro Boligforening
  • Jannie Østergaard Amdi, Randers Arbejderes Byggeforening af 1874
  • Paw Nicolai Andreassen, Arbejdernes Byggeforening
  • Hans Kristiansen, Randers Boligforening af 1940
  • Lone Jakobsen, A/B Gudenå
  • Vibeke Randa Leensbak, Møllevænget & Storgaarden
  • Knud Erik Helbo, Midtjysk Boligselskab
  • Jytte Steenberg, Silkeborg Boligselskab
  • Elmo Christensen, B45
  • Grethe Koza Rasmussen, Arbejdernes Byggeforening
  • Johannes Sørensen, djursBO

 

Suppleanter

  • Lars Dam, Silkeborg Boligselskab
  • Lars Køller Karlson, A/B Gudenå
  • Nicholai Holst Jakobsen, Lejerbo, Randers

11. kreds

11. kreds

Følgende kommuner er del af 11. kreds:

 

  • Odsherred 
  • Holbæk
  • Faxe
  • Kalundborg
  • Ringsted
  • Slagelse
  • Stevns
  • Sorø
  • Lolland
  • Næstved
  • Guldborgsund
  • Vordingborg

 

Kredsens repræsentantskab:

Kredsformand

  • Axel Larsen, Fællesorganisationens Boligforening

 

Kredsnæstformand

  • Karsten Krüger, Vestsjællands Almene Boligselskab

 

Repræsentanter

  • Axel Larsen, Fællesorganisationens Boligforening
  • Karsten Krüger, Vestsjællands Almene Boligselskab
  • Mogens Sandahl, BoligNæstved
  • Robert Gerken, Boligselskabet Sjælland
  • Lisbet Sode, Sakskøbing Boligselskab
  • Finn Willy Madsen, Lejerbo, Holbæk
  • Per Dalhammer, Boligforeningen Lolland
  • Anders Nielsen, BoligKorsør
  • Niels Jørgen Pedersen, Sorø Boligselskab
  • Ebbe Jens Ahlgren, BoligKorsør
  • Niels Kruse, Boligforeningen Lolland
  • Anita Ulrik Sørensen, Boligselskabet Fjordparken
  • Jørgen Madsen, Vestsjællands Almene Boligselskab
  • Knud Glavind, Slagelse Boligselskab
  • Jørgen Poulsen, Nørre Alslev almennyttige Boligselskab
  • Jens Hartmann, Vordingborg Boligselskab
  • Steen Frederiksen, Vordingborg Boligselskab
  • Torben Jensen, Boligselskabet af 1944 i Nakskov

 

Suppleanter

  • Matilde Herget, Skælskør Boligselskab
  • Lotte Falsing, BoligKorsør
  • Chris Warby, Boligselskabet Sjælland
  • Torben Joconde, Boligselskabet Sjælland
  • Eva Rapp, BoligNæstved
  • Kate Bødskov Wackerhausen, Boligselskabet Domea Vordingborg

Kredsrepræsentanterne arbejder i det daglige på at få indholdet i BL's målsætningsprogram omsat til handlinger i lokalområdet.

Find materiale fra kredsmøder

Når de enkelte kredse holder kredsmøder af den ene eller anden art, vil relevant materiale blive opdateret her på siden.  

Materialer fra møder 6. kreds

Materialer fra møder 7. kreds

Materialer fra møder 7. kreds

Find materialer fra den seneste kredskonference der fandt sted 2.-3. november 2018 på Hotel Lego Land.

Materialer fra møder 8. kreds

Materialer fra møder 8. kreds

Find materialer fra den seneste weekendkonference for 3. og 8. kreds, der fandt sted den 28. og 29. september 2018.

Materialer fra møder 11. kreds

Materialer fra møder 11. kreds

Find materialer fra det seneste weekendkonference, som fandt sted 26.-27. oktober 2018 på Kobæk Strand.

Læs eller download kredspublikationer

BL's 11 kredse udgiver pjecer, der specielt henvender sig til arbejdet lokalt i de enkelte kredse.

 

Find relevant materiale herunder, der henvender sig til arbejdet i netop din kreds. 

2. kreds: Publikationer læs i browser

3. kreds: Publikationer til download

3. kreds: Publikationer til download

3. kreds: Publikationer læs i browser

4. kreds: Publikationer læs i browser

5. kreds: Publikationer læs i browser

6. kreds: Publikationer læs i browser

7. kreds: Publikationer til download

8. kreds: Publikationer til download

8. kreds: Publikationer læs i browser

9. kreds: Publikationer læs i browser

10. kreds: Publikationer læs i browser

11. kreds: Publikationer læs i browser

Oprettelse: 03.12.2018 | Sidst opdateret: 25.07.2019

Sideansvarlig: Annesophie Hansen


Søger du bolig? - Klik her