2. Kreds

Furesø, Allerød, Fredensborg, Helsingør, Hillerød, Hørsholm, Rudersdal, Egedal, Frederikssund, Greve, Køge, Halsnæs, Roskilde, Solrød, Gribskov, Lejre, Bornholm

Billede af K2
Kredsrepræsentanter

Kredsrepræsentanter

Kredsformand

  • Kasper Nørballe, Postfunktionærernes Andels-Boligforening

Kredsnæstformand

  • Bodil Nielsen, Boligselskabet Sjælland

Repræsentanter

  • Alice Bang, Boligselskabet Sjælland
  • Anette Seibæk, Boligselskabet Birkebo
  • Annemette Ohlendorff, Køge almennyttige Boligselskab
  • Brian Mikkelsen, Boligselskabet Nordsjælland
  • Carina Seifert, DAB
  • Charlotte Birkved, Vridsløselille Andelsboligforening
  • Erik Nordstrøm, Furesø Boligselskab
  • Helle Lyhnebeck, Boliggården
  • John Jensen, Boligselskabet Nordkysten
  • Jørgen Elg, Køge almennyttige Boligselskab
  • Kirsten Daugaard, Ølstykke almennyttige Boligselskab
  • Leif Larsen, Køge Boligselskab
  • Lone Schrøder, Andelsboligforeningen Hørsholm Kokkedal
  • Majbrith Skyum Moberg, Køge almennyttige Boligselskab
  • Marianne Røgen, Ølstykke almennyttige Boligselskab
  • Martin Hoffmann, Køge Boligselskab
  • Peter Kirkeby, Boliggården
  • Sanne Madsen, Boligselskabet Nordsjælland
  • Steen Brandi, Frederikssund Boligselskab
  • Vinnie Refstrup, Boliggården

Suppleanter

  • 1. Suppleant, Jens Roelshøj, Sydkystens Boligselskab, Syd-Bo

Udvalgsoversigt 2. kreds 2020-2022

Bestyrelsen i 2. kreds

Bestyrelsen i 2. kreds

Bestyrelsen i 2. kreds skal bestå af formanden, næstformanden samt mindst 3 bestyrelsesmedlemmer.
Bestyrelsen mødes ca. 1 uge forud for bestyrelsesmøder i BL – her ud over mødes bestyrelsen ved behov.

BL 2. kreds repræsentantskab har aktuelt udpeget:

Kredsformanden
Kredsnæstformand
Kirsten Daugaard, Ølstykke almennyttige Boligselskab
Martin Hoffmann, Køge Boligselskab
Carina Seifert, DAB

KV21-udvalg

KV21-udvalg

I forbindelse med Kommunalvalget i 2021 har 2. kreds udpeget et udvalg bestående af:

Kredsnæstformand
Alice Bang, Boligselskabet Sjælland
Helle Lyhnebeck, Boliggården
Marianne Røgen, Ølstykke almennyttige Boligselskab
Peter Kirkeby, Boliggården

Bæredygtighedsudvalg

Bæredygtighedsudvalg

2. kreds har udpeget et udvalg som skal varetage interessevaretagelsen i forbindelse med bæredygtighed. 

Udvalget består af:
Alice Bang, Boligselskabet Sjælland
John Jensen, Boligselskabet Nordkysten
Kirsten Daugaard, Ølstykke almennyttige Boligselskab

2. kreds: Publikationer læs i browser

2. kreds: Publikationer til download

2. kreds: Publikationer til download



Oprettelse: 29.05.2019 | Sidst opdateret: 07.10.2020

Sideansvarlig: Christina Krog

Søger du bolig? - Klik her