2. Kreds

Furesø, Allerød, Fredensborg, Helsingør, Hillerød, Hørsholm, Rudersdal, Egedal, Frederikssund, Greve, Køge, Halsnæs, Roskilde, Solrød, Gribskov, Lejre, Bornholm

Billede af K2
Kredsrepræsentanter

Kredsrepræsentanter

Kredsformand

  • Mette Møllerhøj, Lejerbo

Kredsnæstformand

  • Bodil Nielsen, Boligselskabet Sjælland

Repræsentanter

  • Alice Bang, Boligselskabet Sjælland
  • Berit Jakobsen, Andelsboligforeningen Hørsholm Kokkedal
  • Carina Seifert, Hillerød almennyttige Boligselskab
  • Catharina Bo Jensen, Boligselskabet Birkebo
  • Charlotte Birkved, Vridsløselille Andelsboligforening
  • Christian Ziggurat Jetzen, Boliggården
  • Dennis Hedegaard, Køge Boligselskab
  • Dorthe Pagh, Boligselskabet Sjælland
  • Eva Juul, Hørsholm almene Boligselskab
  • Jette Aistrup, Værløse almennyttige Boligselskab
  • John Jensen, Boligselskabet Nordkysten
  • Lone Schrøder, Andelsboligforeningen Hørsholm Kokkedal
  • Martin Hoffmann, Køge Boligselskab
  • Peter Kirkeby, Boliggården
  • Poul Erik Truelsen, Boliggården
  • Preben Westerfalck, Værløse almennyttige Boligselskab
  • René Fuglsang, Vridsløselille Andelsboligforening
  • Sanne Madsen, Boligselskabet Nordsjælland
  • Sussy Sara Hasle Hansen, Værløse almennyttige Boligselskab
  • Vinnie Refstrup, Boliggården

Suppleanter

  • 1. suppleant, Pernille Silja Kerl Cardel, Lejerbo, Rudersdal

Udvalgsoversigt 2. kreds 2020-2022

Bestyrelsen i 2. kreds

Bestyrelsen i 2. kreds

Bestyrelsen i 2. kreds skal bestå af formanden, næstformanden samt mindst 3 bestyrelsesmedlemmer.
Bestyrelsen mødes ca. 1 uge forud for bestyrelsesmøder i BL – her ud over mødes bestyrelsen ved behov.

BL 2. kreds repræsentantskab har aktuelt udpeget:

Kredsformanden
Kredsnæstformand
Kirsten Daugaard, Ølstykke almennyttige Boligselskab
Martin Hoffmann, Køge Boligselskab
Carina Seifert, DAB

KV21-udvalg

KV21-udvalg

I forbindelse med Kommunalvalget i 2021 har 2. kreds udpeget et udvalg bestående af:

Kredsnæstformand
Alice Bang, Boligselskabet Sjælland
Helle Lyhnebeck, Boliggården
Marianne Røgen, Ølstykke almennyttige Boligselskab
Peter Kirkeby, Boliggården

Bæredygtighedsudvalg

Bæredygtighedsudvalg

2. kreds har udpeget et udvalg som skal varetage interessevaretagelsen i forbindelse med bæredygtighed. 

Udvalget består af:
Alice Bang, Boligselskabet Sjælland
John Jensen, Boligselskabet Nordkysten
Kirsten Daugaard, Ølstykke almennyttige Boligselskab

2. kreds: Publikationer læs i browser

2. kreds: Publikationer til download

2. kreds: Publikationer til download



Oprettelse: 29.05.2019 | Sidst opdateret: 06.07.2021

Sideansvarlig: Christina Krog

Søger du bolig? - Klik her