10. Kreds

Syddjurs, Norddjurs, Favrskov, Odder, Randers, Silkeborg, Skanderborg, Mariagerfjord, Samsø

Billede af K10
Kredsrepræsentanter

Kredsrepræsentanter

Kredsformand

  • Anders Lisvad, B45

Kredsnæstformand

  • Paw Nicolai Andreassen, Arbejdernes Byggeforening, Silkeborg

Repræsentanter

  • Allan Bøje Holm Rasmussen, A/B Andelsbo
  • Didde Lykke Hansen, Hobro Boligforening
  • Jan Guldmann, Randers Boligforening af 1940
  • Johannes Sørensen, djursBO
  • Jytte Steenberg, Silkeborg Boligselskab
  • Kenneth Taylor Hansen, Boligselskabet af 2014, Randers
  • Kim Vilsted, Hobro Boligforening
  • Knud Rothmann, Møllevænget & Storgaarden
  • Lone Jakobsen, Boligforeningen Kronjylland
  • Peter Rytter Jensen, B45
  • Tom Jespersen, Møllevænget & Storgaarden
  • Ulla Wied, djursBO

Suppleanter

  • 1. suppleant - deltager i møderne i 10. kreds, Rane Johansen, Hadsten Boligforening
  • 2. Suppleant, Stig Olesen, Randers Boligforening af 1940
  • 3. suppleant, Ole Hanelius, AAB Silkeborg
  • 4. suppleant, Peter Langkilde, Boligforeningen Kronjylland
  • 5. suppleant, Bent Hoe Bredgaard, Randers Boligforening af 1940

Bestyrelsen i 10. kreds

Bestyrelsen i 10. kreds

Bestyrelsen drøfter driften af kredsen med formandskabet, giver input til BL’s bestyrelse via kredsformandskabet og planlægger møderne i kredsrepræsentantskabet. 

Kredsbestyrelsen mødes fast 4 gange årligt (forud for BL’s bestyrelsesmøde) og der ud over ad hoc ved behov.

BL 10. kreds repræsentantskab har udpeget:

  • Anders Lisvad, B45
  • Paw Nicolai Andreassen, Arbejdernes Byggeforening, Silkeborg
  • Allan Bøje Holm Rasmussen,  A/B Andelsbo v/RandersBolig
  • Johannes Sørensen, djursBO
  • Lone Jakobsen, Boligforeningen Kronjylland 

 

Administrationsudvalg

Administrationsudvalg

Administrationsudvalget tager sig af det overordnede samarbejde med andre kredse, herunder koordineringen af arrangementer som gå på tværs af kredse, Dette på baggrund af opdrag fra kredsrepræsentantskabet. Det kan f.eks. være kredsmøder, arbejdsweekender, kredsweekendkonferencer o.lign.

Udvalget mødes ad hoc efter behov.

Faste medlemmer af administrationsudvalget er formandskabet, men udvalget kan efter behov suppleres med øvrige kredsrepræsentanter.

 

Udvalget består af:

  • Anders Lisvad, B45
  • Paw Nicolai Andreassen, Arbejdernes Byggeforening, Silkeborg

 

Aktivitetsudvalg

Aktivitetsudvalg

Aktivitetsudvalget planlægger, på baggrund af opdrag fra kredsrepræsentantskabet, de aktiviteter, som skal afholdes i 10. kreds i løbet af en valgperiode. Aktiviteterne kan være rettet mod kredsens medlemmer, og eks. være: kredsmøder, kredskonferencer, arbejdsweekender, kurser, o.lign. Aktiviteterne kan ligeledes være målrettet kredsrepræsentantskabet og eksempelvis være i form af besøg/besigtigelse hos en boligorganisation eller temamøder/temapunkter ifm. de ordinære kredsrepræsentantskabsmøder. Udvalget arbejder kreativt ift. at skabe inspirerende arrangementer for kredsens medlemmer såvel som kredsrepræsentantskabet. Fokus er på både et højt fagligt indhold i arrangementerne, såvel som den sociale del af arrangementet.

Aktivitetsudvalget mødes ad hoc ved behov – ca. 4 gange årligt.

BL 10. kreds repræsentantskab har udpeget:

  • Paw Nicolai Andreassen, formand for udvalget
  • Flemming Pedersen
  • Didde Lykke Hansen
  • Tom Jespersen

TV2 Østjylland

TV2 Østjylland

I repræsentantskabet er hovedfokus på at debattere mediernes rolle i demokratiet, og hvordan man kan styrke TV2 Østjylland som lokalt mediehus.

BL’s Kredse der er en del af dækningsområdet (5. og 10. kreds) kan udpege ét medlem

Anders Lisvad, kredsformand 10. kreds, er udpeget for perioden 2022-2026.

BL Repræsentantskabsmøde (Nyborg Strand)

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Repræsentantskabsmøde

Varighed:

2½ timer

04.06.2024

Nyborg

DKK 0,-

10. Kreds - Repræsentantmøde - Konstitureende møde

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Repræsentantskabsmøde

Varighed:

1 time

07.06.2024

Ry

DKK 0,-

6. og 10. Kreds - Arbejdsweekend

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Arbejdsweekend

Varighed:

Fredag til lørdag med overnatning

07.06.2024 - 08.06.2024

Ry

DKK 0,-

10. kreds - Kredsbestyrelsesmøde

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Bestyrelsesmøde

Varighed:

3 timer

16.09.2024

Randers C

DKK 0,-

3., 5., 7. og 8. kreds - Forsamlingshusmøde

Mødet er for inviterede kredsrepræsentanter og suppleanter

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Møde

Varighed:

2½ timer

01.10.2024

Kolding

Tilmeld venteliste

DKK 0,-

10. Kreds - Repræsentantmøde

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Repræsentantskabsmøde

Varighed:

3 timer

03.10.2024

Hornslet

DKK 0,-

1., 2. 9. og 11. kreds - Forsamlingshusmøde

Mødet er for inviterede kredsrepræsentanter og suppleanter

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Møde

Varighed:

2½ timer

03.10.2024

København V

Ledige pladser

DKK 0,-

4., 6. og 10. kreds - Forsamlingshusmøde

Mødet er for inviterede kredsrepræsentanter og suppleanter

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Møde

Varighed:

2½ timer

07.10.2024

Aalborg Øst

Ledige pladser

DKK 0,-

4. 6. og 10. kreds - Fælles FF og direktørmøde

Målgruppe:

Ansatte

Type:

Møde

Varighed:

Kl. 9.00-14.30

24.10.2024

Holstebro

Ledige pladser

DKK 0,-

6. og 10. Kreds - Fælles Weekendkonference 2024

Målgruppe:

Alle

Type:

Konference

Varighed:

2 dage

08.11.2024 - 09.11.2024

Kolding

Ledige pladser

DKK 0,-

10. kreds - Kredsbestyrelsesmøde

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Bestyrelsesmøde

Varighed:

3 timer

14.11.2024

Randers C

DKK 0,-

10. Kreds - Repræsentantmøde

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Repræsentantskabsmøde

Varighed:

3 timer

26.11.2024

Randers C

DKK 0,-

BL Repræsentantskabsmøde - København

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Repræsentantskabsmøde

Varighed:

5 timer

03.12.2024

København V

DKK 0,-

BL Repræsentantskabsmøde (Nyborg Strand)

Målgruppe:

Ansatte og valgte

Type:

Repræsentantskabsmøde

Varighed:

3 timer

03.06.2025

Nyborg

DKK 0,-



Oprettelse: 29.05.2019 | Sidst opdateret: 26.09.2023

Sideansvarlig: Gitte Brødsgaard Vesti

Søger du bolig? - Klik her